top of page
Başlıksız-3.png

Otomasyon

        Otomasyon alanında Türkiye’nin ilkleri arasında yer alan firmamız yurtiçi ve yurtdışında bir çok projeye imza atmıştır. 1986’dan bu yana, makina otomasyonu, proses otomasyonu, robotik kodlama, SCADA yazılımları, alanlarında çalışmalarına devam etmektedir. Her yapılan iş için hızlı, kalıcı, güvenli, ekonomik ve kaliteli çözümü müşterilerine sunmakta, müşteri memnuniyetini şirketin vazgeçilmez ilkesi olarak benimsemektedir. Bugüne kadar yapılan yanlışları kendisi için bir fırsat olarak gören şirketimiz her hatadan ders çıkartmış, her yanlış için kadrosunu eğitimlerle geliştirmiş ve birdaha o hatanın tekrarlanmaması için çalışanlarına karşı her imkanı sağlamıştır. Yaptığı her işin sonrasında kurulum, devreye alma, teknik servis ve dökümantasyonlarla müşterinin yanında, yaptığı işin arkasında durmuştur. Otomotiv, beyaz eşya, geri dönüşüm tesisleri, seramik, tekstil yani endüstrinin her alanında başarıyla tamamlanan projelerimiz onlarca yıldır halen sorunsuz çalışmaktadır.

         Firma büyüğümüzün “Her otomasyon projesi, kendi başına özgün bir projedir” sözünü benimseyen mühendis, teknisyen ve diğer firma çalışanlarımız bu doğrultuda çalışmalarını büyük gayret ve istekle sürdürmektedir. Günümüzde otomasyon sektörüne hizmet eden bir çok firma ve çalışanları belirli dönemlerde bünyemizde yetişmiş bireylerdir. Bu sebeple 1986’dan beri varolan firmamız, kendi çapında bir üniversiteye benzemektedir.  

ROBOTLU KAYNAK HATTI OTOMASYONU 

robotlu kaynak hattı.JPG

DINEX Egsoz Emisyon Sistemleri Fabrikasında kurulan üretim hattında FORD kamyon ve tırlarının egsoz aparatları birbirlerine kaynatılmaktadır. Resimlerde  görüldüğü üzere ortada 1 adet robot ve parça yüklenmesine olanak tanıyan 3 adet pozisyoner vardır. Her pozisyonere parça yüklemesi yapıldıktan sonra  robota iş emri gönderilmiştir ve sırayla robotun o hücreye gelerek kaynak yapması sağlanmıştır. Ayrıca sistem yeniliklere açık bir şekilde tasarlanmış olup her hücreye yeni tasarlanan fikstürlerin küçük donanımsal müdahaleler ile devreye alınması sağlanmıştır. 

FIAT 500L CAM FİTİLİ NET BOY KESİM ve UÇ 
BOŞALTMA MAKİNA OTOMASYONU

Kurulan makine FIAT 500L aracının ön cam fitillerinin net ölçülerde kesilmesini ve uç boşaltmasının yapılmasını sağlamaktadır. Sistemde 8 adet servo motor ve sürücü kullanılmıştır. Makine üzerinde 8 adet istasyon bulunmaktadır ve her istasyon sırasıyla uç boşaltma kesim işlemlerini yapmaktadır. Kullanıcı ekranı sayesinde her kesim ölçüsü ve hızı çok basit bir şekilde değiştirilerek PLC sistemine gönderilmektedir. Kullanılan her bıçak pistonu için ömür sayacı oluşturulmuştur ve kullanım ömürleri takip edilmektedir.

fiat500l.JPG
standart profil.JPG

STANDARD PROFİL FİTİL NET BOY KESME HATTI OTOMASYONU

Otomobillerin kapı ve cam fitillerinin operasyona uygun şekilde kesim, boşaltma  ve finisyon işlerinin yapılması sağlanmıştır. Servo motorlar ve özel üretim bıçaklar ile fitillerin kesim işleri 0,05 mm hassasiyetle ile gerçekleştirilir. 

TOFAŞ KATAFOREZ HATTI OTOMASYONU 

Yedek parça kataforez hattında yapılmış olan redresör ve otomasyon kontrolü projesidir. 16 adet redresör ile kataforez havuzunda değişik parçalara uygun hassas kaplama işlemi yapılmaktadır. Sürekli konveyör hattı üzerindeki  kasaların yüklemeden boşaltmaya kadar hat üzerinde takibi yapılarak uygun konumlarda uygun operasyonların icra edilmesi  ve takibi sağlanmaktadır. 

tofaş kataforez.JPG

MERSİN TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ LİMAN OTOMASYONU 

TMO  Mersin liman  silosu otomasyonu  deniz yolu ile ithal veya ihraç edilen ürünlerin depolanması , tumba kantarlar ile dozajlanması , iş emirlerinin verilmesi ve fiş basımı işlerini kapsamaktadır . 150 farklı silodan 200 farklı tahıl ürünü stok bilgileri , miktarları ve ihracat- ithalat  yöntemleri  özel hazırlanmış bir SCADA arayüz program vasıtasıyla kontrol edilebilmektedir.

mersin toprak mahsulleri.JPG
ghs tekstil.JPG

GHS TEKSTİL BOYA MUTFAĞI OTOMASYONU 

Rotasyon baskı makinalarında  kullanmak üzere numune ve seri üretim  kullanımı için  boya  makinasıdır . 36 farklı renk için müşteri bazlı reçete girişleri ile kesintisiz boya dozajlama ve dolum işlemleri yapılır. Hassas terazi ve servo dozaj üniteleri ile 100 kg da 0.1 gr hassasiyetle dozajlama işlemi gerçekleştirilir. 

coşkunöz.JPG

ÇOSKUNÖZ ROBOTLU SAÇ KAPI PUNTALAMA FİKSTÜLERİ OTOMASYON HATTİ 

FEKA OTOMOTİV YAN SANAYİ ÜRETİM HATLARI VE  TEST MAKİNALARI OTOMASYONU 

-TOYOTA 560A ARKA STOP LAMBASI SIZDIRMAZLIK TEST İSTASYONU 
-TOYOTA 560A DIŞ DİKİZ AYNASI AYNASI AÇI KONTROLÜ TEST İSTASYONU 
-TOYOTA 560A  ARKA STOP LAMBASI TİTREŞİM ve AKIM TEST İSTASYONU 
-TOYOTA 560A AYNA MONTAJ HATTI OTOMASYONU 
-TOYOTA 560A DIŞ DİKİZ AYNASI RENK AYIRMA İSTASYONU (KAMERA GÖ RÜNTÜ İŞLEME İLE) 
-TOFAŞ 356B AYNA MONTAJ HATTI OTOMASYONU 
-TOFAŞ 356B DIŞ DİKİZ AYNASI AÇI KONTROLÜ TEST İSTASYONU 
-TOFAŞ 356B 3.STOP LAMBASI AKIM TEST İSTASYONU 
-HYUNDAI i10 DIŞ DİKİZ AYNASI MONTAJ FİKSTÜRÜ 
-GM FAR MONTAJ İSTASYONU 

feka.JPG
bottom of page